Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii Ceske Svycarsko

Wąwóz Edmunda to jedno z tych miejsc, które w pełni oddaje magiczny charakter Czeskiej Szwajcarii. Jest to doskonałe miejsce do relaksu, spacerów i fotografowania pięknych krajobrazów. Poza samą wycieczką łodzią, w okolicy znajduje się także wiele innych szlaków turystycznych, które umożliwiają dalsze odkrywanie uroków tego regionu.

Z perspektywy fotograficznej Mariina vyhlídka wydaje się być super miejscem na wschód słońca. Widok rozciąga się na różne wystające skały, spore połacie lasów oraz łąk. Pewnie ciekawie też jest przy zachodzie słońca, ale ludzi będzie dużo więcej, niż przy wschodzie. Miejsca jest tam niewiele, więc przy większej ilości ludzi trochę trudniej będzie Szwajcaria – Czechy rozstawić statyw.

Pozostało jeszcze tylko wspiąć się po schodach i już można było podziwiać okolicę z „lotu ptaka». Powiem Ci szczerze, że oniemiałem, gdy stojąc na szczycie, oglądałem całą okolicę. Gdy podjechaliśmy na parking około godziny 08.00 rano, to nie było tutaj żadnego innego samochodu. Skorzystaliśmy więc z okazji, by szlak czerwony mieć praktycznie dla siebie i faktycznie tak było. Każdy z punktów widokowych był nasz na wyłączność, co było niesamowitym przeżyciem.

Czeska Szwajcaria to malowniczy region położony na północnych Czechach, przy granicy z Niemcami. Nazwa „Czeska Szwajcaria» (w języku czeskim České Švýcarsko) została wprowadzona przez romantycznych malarzy i pisarzy, którzy odwiedzali te tereny w XIX wieku. Zachwyceni pięknem i majestatem krajobrazów, zaczęli nazywać to miejsce na wzór saskiej Szwajcarii. Wcześniej, ten region był znany jako Labské pískovce, od rzeki Łaby i występującego tu piaskowca. Prawdziwym turystycznym «opus magnum» księcia Edmunda Clary-Aldringen było w latach 30. Zagospodarowanie i udostępnienie masom ikonicznej atrakcji Czeskiej Szwajcarii — Bramy Pravčickiej.

Ich korespondencja, w której opisywali te niezwykłe tereny, rozpowszechniła termin Saska Szwajcaria, a z czasem czeska część regionu zyskała miano Czeskiej Szwajcarii. Wąwóz Edmunda (Edmundova soutěska) to kolejna perła Czeskiej Szwajcarii, oferująca niezwykły spacer wzdłuż rzeki Kamenice. Część trasy pokonuje się pieszo wąskimi ścieżkami wykutymi w skale, a część – na pokładzie łodzi sterowanej przez flisaków. Przeprawa przez wąwóz dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala podziwiać majestatyczne formacje skalne z niecodziennej perspektywy. Hřensko to niewielka miejscowość położona u stóp Bramy Pravčickiej, uważana za nieformalną stolicę turystyczną Czeskiej Szwajcarii. To tutaj krzyżują się szlaki prowadzące do największych atrakcji regionu.

Czeska Szwajcaria atrakcje najpiękniejszego szlaku opis szlaku czerwonego i odrobiny żółtego

Kiedy w regionie zaczęli osiedlać się ludzie, korzystali z bogactwa naturalnego, wykorzystując łabski piaskowiec w budownictwie. W trakcie wieków powstały tu liczne zamki, fortyfikacje i osady, które do dziś można podziwiać podczas zwiedzania tego urokliwego regionu. Do jednej z krótszych tras należy czerwony szlak ze wsi Kyjov. Jest to trasa o średnim stopniu zaawansowania o długości 3 kilometrów, której pokonanie zajmie Ci około 3 godziny. Sam Kyjov, leżący w pobliżu Krásnej Lípy jest wyjątkowo malowniczy. Przez wieś przepływa rzeka Křinice, a pośród lasów wybudowano drewniane domki.

  • Ze względu na swoją dzikość i naturalne piękno, dolina ta jest popularna wśród osób poszukujących bliskiego kontaktu z naturą.
  • Jednak warto powalczyć ze swoimi fobiami i wspiąć się na sam szczyt tego cudownego miejsca.
  • Mezní Louka jest popularnym miejscem noclegowym dla turystów szukających bezpośredniego kontaktu z naturą.
  • I tak, w roku 1881, budowniczowie sprowadzeni z Włoch, w rekordowym czasie jednego roku, wznieśli urokliwy pałacyk, w którym obecnie mieści się muzeum i restauracja.
  • Każdy z punktów widokowych był nasz na wyłączność, co było niesamowitym przeżyciem.
  • Można piechotą podejść z kempingu, albo podjechać na bezpłatny parking niedaleko wejścia na szlak.
  • W ostatnich latach istnienia w ruinach zamku ukrywała się banda rozbójników nękająca kupców na szlaku.
  • Wejście nie jest męczące i czasochłonne, ale widok zapiera dech.
  • Jednak przy wejściu można się już zasapać, bo do pokonania czekają wysokie, całkiem strome schody.
  • Wybór padł na kemping Mosquito Intercamp w Jetřichovicach .

W jesiennych kolorach przy wschodzie lub zachodzie słońca ciekawie może też wyglądać Sokole gniazdo i łuk skalny. Dodatkowo tuż obok znajduje się Sokolí hnízdo czyli wycieczkowy pałacyk Sokole gniazdo. Obecnie mieści się tam restauracja, a na pierwszym piętrze znajduje się galeria z wystawą fotografii Juliusa Puflera. Są bardzo piękne i w dodatku pokazują sporo lokacji z całego rejonu w różnych porach roku. Pravčická brana, czyli Brama Pravčicka, jest to największy łuk skalny w Europie. Początek trasy wiedzie lasem, ale gdy szlak dochodzi do rzeki Kamenice zaczyna się robić ciekawie.

Ze stolicy Polski trasa będzie znacznie dłuższa i zajmie Ci ponad 6 godzin, a większość tego czasu spędzisz, przemierzając polskie drogi. Wąwozy rzeki Kamenice, w tym Edmundova i Divoká Soutěska, to jedne z najbardziej malowniczych miejsc w Czeskiej Szwajcarii. Zwiedzanie wąwozów odbywa się zarówno pieszo, jak i na łodziach, które kursują w górnych odcinkach rzeki. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i spokoju, którzy chcą podziwiać surowe skały, bujną roślinność oraz krystalicznie czystą wodę. Część trasy prowadzi przez specjalne kładki i mostki, co dodaje emocji i sprawia, że każdy odcinek szlaku odkrywa przed turystami nowe, spektakularne widoki. Jest to malownicza miejscowość położona w sercu parku narodowego, otoczona przez piękne skały i lasy.

Jak odstraszyć turystów? Siedem miejsc, które powiedziały «dość!»

Dalsza trasa prowadzi do wjazdu do miejscowości Hřensko. Znajduje się tam parking, więc całą trasę można zrobić też w drugą stronę. My zatrzymaliśmy się na smażony ser w knajpce Pension Klepáč, wybranej na ślepo. Panská skála znajduje się w okolicach czeskiego miasta Kamenický Šenov i stanowi najstarszy rezerwat geologiczny na terenie Czech. Jest możliwe wejście na skalisty szczyt lub obejście formacji skalnej ścieżką przebiegającą dookoła niej.

  • Część trasy pokonuje się pieszo wąskimi ścieżkami wykutymi w skale, a część – na pokładzie łodzi sterowanej przez flisaków.
  • Organizowane są także grupowe wycieczki z Wrocławia.
  • Brama Pravčicka to najpopularniejsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii.
  • Dobrym pomysłem jest też zabranie kijków trekkingowych, które odciążą stawy kolanowe podczas podejść i zejść po śliskich ścieżkach.
  • To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje Czeska Szwajcaria.
  • Odległość nie jest duża, ale wyjątkowo strome podejście może sprawić wiele trudności.
  • Część trasy przecina labirynt skał, tuneli i mostków.
  • Z tego względu warto skupić się przede wszystkim na jej naczelnych atrakcjach jak skalna Brama Pravčická, wąwozy, pałacyk Sokoli Hnizdo czy spływy flisackie.

Następnie na talerzu wylądował stek z wieprzowiny z kiełbasą, jajkiem, fasolą i pieczonymi ziemniakami. Samo dojście na zamek w jest krótkie, bo to raptem 500 m. Jednak przy wejściu można się już zasapać, bo do pokonania czekają wysokie, całkiem strome schody. Gdy po nich wchodziłem od razu przypomniało mi się wejście na zamek Strzemień w Teplickich Skałach, które wyglądało niemal identycznie.

  • Droga rozpoczyna się w Hřensku, skąd należy podążać żółtym szlakiem w kierunku platformy, z której startują tratwy.
  • Dziki Wąwóz (Divoka Soutěska) to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Czeskiej Szwajcarii.
  • Według źródeł podawanych w Internecie najpierw dojechać trzeba do Drezna, a później przesiąść się do pociągu.
  • Obowiązkowa przerwa na coś słodkiego z widokiem musi być 🙂 Widać stamtąd chatkę z poprzedniego punktu widokowego.
  • Widoki z Bramy są oszałamiające – rozciągają się na malownicze doliny i lasy parku narodowego.
  • Niedaleko Mosquito Intercamp znajduje się ciekawa trasa prowadząca do ruin młyna – Dolský mlýn.
  • Po kilku wypadach do Czeskiej Szwajcarii i spędzeniu tu kilkunastu dni pokusiliśmy się o przygotowanie obszernego przewodnika po atrakcjach Czeskiej Szwajcarii.
  • ZwiedzanieW serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie!
  • Miasto to jest położone na obrzeżach Parku Narodowego i oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych, w tym rodzinnych pensjonatów oraz luksusowych hoteli.
  • Skała wznosi się na wysokość 428 m n.p.m. i oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę na okoliczne formacje skalne, lasy i wioski.

Unikalne dane na temat funkcjonowania domowej fotowoltaiki w Czechach dostępne po raz pierwszy

W Jetřichovicach znajdziesz wiele przytulnych pensjonatów i domków letniskowych, takich jak Penzion Na Vyhlídce, który oferuje pokoje z widokiem na skały. To idealne miejsce dla osób lubiących ciszę i spokój. Skały Tisá to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas wycieczki po Czeskiej Szwajcarii.

Brak pomysłu na weekend? 16 ciekawych miejsc na jednodniową wycieczkę

My polecamy odjechać kilka kilometrów dalej i nocować w miejscowości Janska. Możesz również nocować po stronie niemieckiej i przy okazji odwiedzić Szwajcarię Saksońską. Wąwóz Edmunda jest znany z tradycyjnych łódek, które przewożą turystów przez wąski, skalisty kanion. Rejs łodzią po rzece Kamenice to jedyna możliwość, aby zobaczyć ten unikalny zakątek w pełni.

Jednym z rekomendowanych miejsc jest Apartmány Lípa, który oferuje nowoczesne apartamenty z pełnym wyposażeniem. Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie. Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie. Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer.

W Hřensku znajdziemy liczne restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami, a także przystań, z której wypływają łodzie do Wąwozu Edmunda. Mariina skála to bezsprzecznie najpiękniejszy punkt widokowy w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Malowniczy masyw piaskowcowy składa się z trzech skalnych iglic. Na wysokości 447 m n.p.m. w XIX wieku zbudowano sporych rozmiarów altanę, która służy jako punkt widokowy. Z miejscowości Jetřichowice na górę prowadzi krotki szlak. Odległość nie jest duża, ale wyjątkowo strome podejście może sprawić wiele trudności.

Jednym z nich jest „Pravčická brána„, czyli największy naturalny skalny most z piaskowca w Europie. Ten imponujący obiekt o całkowitej wysokości 21 metrów i rozpiętości 27 metrów można dostrzec z daleka. Schronisko Sokolí Hnízdo to zabytkowa rezydencja myśliwska, położona tuż przy Bramie Pravčickiej.

Ciekawą propozycją jest nocowanie w miejscowości Chřibská, odległej od Parku o 8 kilometrów. Nocleg w drewnianym pensjonacie o uroczej nazwie „Penzion U kozy» to idealna opcja dla większej grupy. Koszt jednodniowego pobytu w 6-osobowym apartamencie to około 460 złotych.

Park z założenia chroni nie tylko wspomniane wcześniej wyjątkowe formacje skalne, ale też faunę i florę unikatowych ekosystemów. W głębokich wilgotnych wąwozach, w których występuje zjawisko inwersji temperatury, rosną rośliny zwykle zajmujące znacznie wyższe obszary. Gęste lasy bukowe porastające bazaltowe podłoże pięknie kontrastują z rozległymi lasami sosnowymi i świerkowymi, wybierającymi raczej piaskowce.

Publicaciones Similares